Právě je 01 pro 2023 17:29

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
 Stránka 1 z 1 [ Příspěvků: 6 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Aplikace SafeSky pro předcházení kolizím ve vzduchu
PříspěvekNapsal: 20 dub 2023 05:59 
Zkušený
Uživatelský avatar

Registrován: 06 črc 2022 07:37
Příspěvky: 673
Bydliště: Nové Město nad Metují

https://www.safesky.app/en

Belgicko-francouzský tým pilotů přichází se zajímavou aplikací s názvem SafeSky, která zároveň symbolizuje cíl tohoto projektu. SafeSky umožňuje pilotovi sledovat okolní provoz a zároveň vysílat svou polohu během letu ostatním.
Projekt byl testován v Belgii a Francii, kde se již registrovalo 10 000 pilotů s nejrůznějšími typy létajících zařízení. Nedávno byla aplikace vypuštěna pro zbytek Evropy a získala také podporu Agentury Evropské unie pro bezpečnost v letectví (EASA).
Jednou z hlavních výhod aplikace je kompatibilita se systémy ADS-B, FLARM a OGN. Díky tomu se v aplikaci zobrazuje provoz od velkých dopravních letadel až po kluzáky či sportovní létající zařízení. Pokud není letoun vybaven ani jedním z těchto systémů, může pilot anonymně sdílet svou polohu právě za pomocí aplikace. SafeSky nabízí také funkci upozornění v případě, kdy je jiné letadlo blíže než 60 sekund.
„SafeSky se snadno používá a je uživatelsky přívětivý: za letu spoléhá na mobilní internetovou síť. Intenzivní testování na všech typech letadel ukázalo velmi vysokou účinnost pokrytí (průměrně 90 %) ve všech možných prostředích jako jsou nížiny a hory, stejně jako extrémně nízkou spotřebu dat,“ uvedla společnost SafeSky.
Aplikace je ke stažení zcela zdarma jak na App Store, tak na Google Play. https://play.google.com/store/apps/details?id=app.safesky.fis&hl=cs&gl=US Uživatel si také může připlatit necelých 25€ (635Kč) ročně za další užitečné funkce vytvoření virtuálního hangáru pro svá letadla, nebo funkci intercomu a zobrazení svých přátel, kteří jsou také ve vzduchu.

(Převzato z https://www.aeroweb.cz/clanky/7415-nova-aplikace-safesky-pomaha-predchazet-kolizim-ve-vzduchu )

A teď otázka, nešlo by toto rozhraní použít také pro naše letecké modely? Obzvláště v této době mají modeláři strach z ohrožení leteckého provozu a jediná současná oficiální aplikace DronView je pro tento účel zvýšení bezpečnosti leteckého provozu dost kopyťácká. Mobilní telefon u sebe dnes ale nosí prakticky každý._________________
Bývalka, složenky, nemoc, problémy v práci… Jakmile odstartujete a nasadíte si FPV brýle, je tohle všechno pryč. Nahoře jste jen vy, nekonečná krajina pod vámi, maximální soustředění na let. Domů se po přistání vracíte s krásně vyčištěnou hlavou...
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Aplikace SafeSky pro předcházení kolizím ve vzduchu
PříspěvekNapsal: 20 dub 2023 10:50 
Nováček

Registrován: 09 črc 2022 14:51
Příspěvky: 3
Ahoj Leone,
do letadla potřebuješ tuhle hračku - https://uavionix.com/support/skyecho/


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Aplikace SafeSky pro předcházení kolizím ve vzduchu
PříspěvekNapsal: 20 dub 2023 14:02 
Zkušený
Uživatelský avatar

Registrován: 06 črc 2022 07:37
Příspěvky: 673
Bydliště: Nové Město nad Metují
To by ale běžnému modeláři jeho model poměrně prodražilo. Tato aplikace umí aktivně pracovat i jen s mobilním telefonem vybaveným Wi-fi a GPS, jestli jsem to pochopil správně a to by právě mohlo být konečně použitelné řešení bez žádných dalších drahých přídavných krabiček. Přijde mi to praktičtější, než DronView aplikace._________________
Bývalka, složenky, nemoc, problémy v práci… Jakmile odstartujete a nasadíte si FPV brýle, je tohle všechno pryč. Nahoře jste jen vy, nekonečná krajina pod vámi, maximální soustředění na let. Domů se po přistání vracíte s krásně vyčištěnou hlavou...
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Aplikace SafeSky pro předcházení kolizím ve vzduchu
PříspěvekNapsal: 08 kvě 2023 12:28 
Zkušený
Uživatelský avatar

Registrován: 06 črc 2022 07:37
Příspěvky: 673
Bydliště: Nové Město nad Metují
Po krátkém experimentování s touto aplikací se mi zdá SafeSky být užitečným nástrojem i pro modeláře. Mobilní telefon přemění na jakýsi radar, který zobrazuje přibližující se letadla a při přiblížení na určitou vzdálenost může aktivovat i zvukové varování.

Obrázek

SafeSky zobrazuje letadla identifikující se těmito protokoly:

- ADS-B
- Asterix
- Fanet
- Flarm
- Fly master
- Flying Neurons
- InReach
- Microtrack
- Mode S
- Navigate
- OGN tracker
- Pilot Aware
- SafeSky
- Spider
- Spot
- XC-Guide

Teoreticky může být pilot letadla nejspíš upozorněn naopak i na polohu toho modeláře, ale předpokládám, že by musel mít také tuto aplikaci SafeSky, nebo nějakou kompatibilní. SafeSky je kompatibilní s těmito zařízeními: SkyDemon, ForeFlight, EasyVFR, SDVFR, Air Navigation Pro, Sky-Map a další fungující na GDL90.
SafeSky zobrazuje polohu i zařízení SkyEcho, Stratux, SkyTRAXX, PowerFlarm a dalších._________________
Bývalka, složenky, nemoc, problémy v práci… Jakmile odstartujete a nasadíte si FPV brýle, je tohle všechno pryč. Nahoře jste jen vy, nekonečná krajina pod vámi, maximální soustředění na let. Domů se po přistání vracíte s krásně vyčištěnou hlavou...
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Aplikace SafeSky pro předcházení kolizím ve vzduchu
PříspěvekNapsal: 08 kvě 2023 16:05 
Plodný uživatel

Registrován: 06 črc 2022 07:03
Příspěvky: 349
Myslím, že nezávislí = nerganizovaní modeláři a dronaři mají tady poslední příležitost jak se přizpůsobit a tím se zachránit... musí ale začít aktivně jednat a to společně...

Jak to bude v budoucnu fungovat pod U-Space je navrženo pouze rámcově, ale detailní organizačně - technická řešení budou předkládat samotní uživatelé a jejích profesní sdružení.

Už jsem o tom před časem několikrát psal na rcmafia.cz, třeba zde
http://www.rcmafia.cz/viewtopic.php?p=1534554#p1534554
Ti maniáni tam, si ale jedou svou naivní představu...

Někde tamtéž od maníka co se v tom orientuje, jsem pak četl, že nejvhodnější pro modeláře by měl být Flarm.
https://www-flarm-com.translate.goog/te ... r_pto=wapp

Přidělení ID a licence je zdarma, pak na základě nějakého nimi podporovaného open HW a SW (třeba ardupilot?) by měli modeláři vyvinout vlastní řešení pro stacionární radiomaják pro rozvinutí nofly zóny = ochranného deštníku nad místem kde modeláři právě budou létat.

Odkaz samozřejmě není korektní tj. neexistuje ;)
obsah z něj ale zkopíruji, protože je můj :D

" BeneFitmodel Předmět příspěvku: Re: Budoucnost leteckého modelářství 3 (další pokračování)
PříspěvekNapsal: úte 28.06.2022 17:07
Zkušený debatér
Registrován: 15.4.2021
Příspěvky: 344

OK, takže to vrátime do věcné roviny?

Nikdy jsem zde, alespoň doufám, ani nenaznačoval že mám absolútní pravdu či popíral, že mnou prezentované věci jsou podávané poněkud buřičským způsobem. :-)

Má to více důvodů, zmíním pouze jediný, jde o zapojení co nejvíce zdejších členů a jejích vyburcování k otevřené diskusi. Neb vždy platí, že kdo je připraven není překvapen. A bez široké diskuse o nějaké přípravě nemůže být ani řeč.

Nebo máte někdo co i jenom v skrytu duše pocit, že je komunita organizovaných leteckých modelářů připravená na tu nejhorší z možných variant, tj. konec=zakázání své činnosti z důvodů přicházejících změn?

Nemyslím že to musí být hned zítra a také nebude, ale trend posledních let je v tom nezadržitelně jasný, ale nadmíru jasný jenom pro každého, kdo nemá klapky na očích a je ochotný se na to dívat jinak než přes růžové brýle, nebo jako ten co říká v zákopech umírajícímu kamarádovi to bude dobré, to bude dobré...

Tohle totiž je ten pocit který mají ti neorganizovaní modeláří už dnes a na ty organizované to teprve čeká. To je jediný rozdíl mezi těmi skupinami.

Myslíte si, že má někdo vůbec nějaké ponětí kdo ti neorganizovaní modeláří jsou, kolik jich je, jaké jsou jejích potřeby atd. atp.? Myslím že tyhle informace nemá nikdo a dokonce se domnívám, že obdobné informace nemá ani Svaz o svých vlastních členech.

Otázka ale zůstáva, či to tak je OK? No, za neorganizované si někdo řekl, že to tak nemá být a organizuje dotazník...

Na jakékoliv průzkumy je již nejspíše pro efektívní využití pozdě. Informací ale pro jakékoliv řízení čehokoliv není nikdy dost v kteroukoliv chvílí v průběhu toho řízení ať se řídí cokoliv...

Testovací anketa pokud vím, byla rozšířená, termíny prodloužený, propagace běží i na jiných modelářských forech. Musím přiznat, že moje nadšenecké zaangažování se do toho pod okolnostma že se konečně něco děje, bylo poněkud nešťastné a ocitl jsem se mezi mlýnskými kameny jako tlumočník.
Že ale informace z takové ankety budou zajímavé nejen pro neorganizované, ale zajímat by měli i organizované jedince a o vedeních jejích klubů a centrále ani nemluvě je nasnadě...

Jde o dotazník kolem letecké modelařiny, o neorganizovaných modelářích a současném dění kolem toho a že o něm nenajdete ani zmínku na největším foru věnovanému této odbornosti je poněkud výmluvné.

Nemám ponětí jak je to s rakeťáky, ale je dobré že to vůbec někdo zmiňuje a že alespoň teď. Byl bych nerad pokud by to bylo ale nějak takto:
- rakeťáků je málo, to už nemá cenu = vymřou
- rakeťáci nemají takového pošuka jako jsem já co by se je zastal, co když ho vyhodí dveřma vleze oknem a nedá pokoj, dokud ho alespoň někdo nevyslechne a nepochopí

No jo ale to je přesně strategie s kterou ti nahoře počítají - už jsem zde někde o ní psal, prostě "rozděl a panuj"... teď jsou to neorganizovaní a hned vedle rakeťáci.
Kdo další je v pořadí? Rozhodně termičtí poletovači, také už stači pouze počkat než vymřou a nakonec to dopadně obdobně i se všemi modeláří... :-(

Ke krabičce a apce.
Mělo by být všem jasné, že situace k tomu spěje a to tak že rychle, bohužel. Domnívám se že by bylo se nato dobré vnitřně připravit. Dokonce tak že teď je to vhodná doba aby se řešení navrhlo takové, ktere bude vyhovovat modelářům nejvíce a to dokonce všem.
Proč by to nemělo či nemohlo být řešení už zde jednou rozebírané tj. místo nofly koule kolem každého poletovadla si myslím že je výhodnějsí nofly zóna - deštník statický a rozevřený radiomajákem a apkou kýmkoliv a kdekoliv - jasně že za předem stanovených technických podmínek.
Skrátka v duchu jaké si to uděláš, takové to máš. Tohle by dle mne skousli i neorganizovaní a dokonce i jiné odbornosti. Nevidím překážky proč by se to nemohlo začít aktívně prosazovat.
Apka nemusí trvat ani chvílí ta již existuje a v PL i oficiálně.
https://droneradar.eu/
https://ulc.gov.pl/pl/prawo/projekty/kr ... owietrznej"


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Aplikace SafeSky pro předcházení kolizím ve vzduchu
PříspěvekNapsal: 08 kvě 2023 17:26 
Zkušený
Uživatelský avatar

Registrován: 06 črc 2022 07:37
Příspěvky: 673
Bydliště: Nové Město nad Metují
Hoši, máme tu už založená dvě nebo tři vlákna věnovaná EU modelářské legislativě obecně, není potřeba rozjíždět ještě další, toto vlákno bych opravdu rád věnoval pouze tomu konkrétnímu jednomu tématu - Aplikace SafeSky, díky :)
Tu aplikaci DroneRadar bych si rád vyzkoušel, bohužel GooglePlay mi ji odmítá na mobil i na Tablet nainstalovat. Vypadá to, že by to mohlo být mnohem inteligentnější a praktičtější řešení, než náš kopyťácký DronView.
Letadla a modely vybavené tím zmiňovaným zařízením Flarm by měly být podle popisu vidět v aplikace SafeSky také._________________
Bývalka, složenky, nemoc, problémy v práci… Jakmile odstartujete a nasadíte si FPV brýle, je tohle všechno pryč. Nahoře jste jen vy, nekonečná krajina pod vámi, maximální soustředění na let. Domů se po přistání vracíte s krásně vyčištěnou hlavou...
Offline
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
 Stránka 1 z 1 [ Příspěvků: 6 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

cron
TOPlist