Právě je 19 dub 2024 11:08

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




 Stránka 1 z 1 [ Příspěvek: 1 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Mentor - Multiplex
PříspěvekNapsal: 10 črc 2012 23:22 
Zelenáč
Uživatelský avatar

Registrován: 15 čer 2011 22:26
Příspěvky: 41
Mentor
Po první sezóně létání s Easy Gliderem, jsem začal v zimním období procházet internetové stránky a hledat vhodný model, kterým bych rozšířil svůj letový park. Od začátku jsem byl rozhodnutý, že by se mělo jednat o klidnější letadlo, které by mělo mít rozpětí okolo 1,5m. A protože mě lákaly starty a přistání ze země, tak také podvozek, se kterým je možné startovat i přistávat na travnatém letišti. Vzhledem k mým dosavadním zkušenostem jsem stále upřednostňoval EPP materiál, který se dá v případě havárie dobře, celkem jednoduše a rychle opravit.
Další otázkou bylo, jestli koupit model už hotový a osazený elektronikou nebo ho poskládat z předem připravených dílů a osadit ho elektronikou podle vlastního uvážení.
V závěrečné fázi jsem vybíral mezi Cessnou 182, Cessnou 185 a Mentorem. Obě Cessny měly rozpětí okolo 1,4m a hmotnost 1200 až 1500g a byly včetně výbavy, takže minimum práce pro dokončení. I přes vyšší cenu a více práce se skládáním modelu, jsem nakonec volil osvědčenou značku Multiplex, se kterou jsem byl po vyzkoušení EG Pro velmi spokojen a která zaručuje dobré letové vlastnosti dodávaných modelů. Také videa, která jsem viděl ukazovala, že se jedná o opravdu podařený letoun s velmi dobrými letovými vlastnostmi a nezáludným chováním.

Obsah balení
Na jaře 2011 jsem se konečně po dlouhém výběru, čtení recenzí a sledování videí vydal do obchodu rozložený model koupit.
Vše bylo pečlivě zabaleno a v krabici velmi precizně uspořádáno a usazeno v polystyrenové formě, takže při přepravě nehrozí posun a poškození jednotlivých dílů (krabici používám stále pro bezpečné uskladnění a přepravu křídel jak pro Mentora, tak i pro EG).

Uvnitř krabice naleznete:
návod ke stavbě, který je velmi dobře zpracovaný
trup rozdělený na dvě poloviny
dělené křídlo se spojovací uhlíkovou trubkou
výškovku
směrovku
EPP vrtulový kužel
polyamidové šrouby a matice pro spojování a upevnění křídel
plastové motorové lože a výztuhy
duralový podvozek s pěnovými koly o průměru 63mm (později jsem měnil za průměr 90mm)
ostruhové pěnové kolo (řiditelné)
a další drobné příslušenství jako např. táhla, bowdeny, vlečný háček, …


Výbava
Ještě před pořízením stavebnice jsem samozřejmě počítal také cenu elektroniky. Po zjištění cen doporučené výbavy výrobcem (i té nejlevnější uváděné varianty) jsem se rozhodl, že tolik peněz nejsem ochotný investovat a Mentora osadím zbožím dodaným z Číny.
Při výběru jsem se radil se zkušenějšími modeláři a inspiroval jsem se také na stránkách http://www.rcalbum.com.
Snažil jsem se vybrat elektroniku, která se podobala parametry té doporučované a při výběru serv jsem bral ohled také na rozměry, abych nemusel příliš upravovat již předpřipravené otvory pro jejich instalaci.

Serva: 2x Hextronik HX5010 (1x směrovka, 1x výškovka)
3x Hextronik D-MG16 (2x křidélka, 1x vlečný háček)
Regulátor Turnigy Plush 60A
Motor AXI 2826/12
původně jsem koupil Turnigy TR 35-48-B ale vzhledem k problémům (viz. níže - odstavec
„montáž motoru“) byl vyměněn za motor AXI 2826/12
Baterie pohon: Lipo Turnigy 3000mAh 4S 20C
napájení přijímače čtyřčlánek Ni-Mh 4,8/2000 Eneloop
Indikátor čtyřčlánku s 10 LED pro zobrazení stavu nabytí baterií pro napájení přijímače
Vysílač Optic 6; 2,4GHz ; MOD1
Přijímač Optima 7

PARAMETRY Modelu
Rozpětí:1630mm
Délka:1170mm
Letová hmotnost: 2050g
Plocha křídla:45dm2
Plošné zatížení: 45,6g/dm2
Vrtule:13x7“

Stavba
Při stavbě jsem se řídil podrobným a opravdu kvalitně zpracovaným návodem, který byl ve stavebnici dodán hned v několika jazykových verzích. Jedná se především o obrázkový návod s krátkými popisky, podle kterého je opravdu téměř jednoznačně určené, jak při stavbě postupovat a jaké úkony po sobě následují. Nemá smysl, abych podrobně popisoval, jak jsem při stavbě postupoval, to opravdu najdete dostatečně popsané a znázorněné v originálním návodu, který jsem v českém jazyce uložil zde: http://www.ulozto.cz/xUY58WF/mentor-mul ... vod-cz-pdf . Spíš bych chtěl upozornit na nějaké své poznatky ze stavby a na to, na co by bylo dobré si dát při stavbě pozor.
Firma Multiplex si zaslouží pochvalu také za velmi kvalitně provedené díly, které do sebe pěkně pasují a nemusíte je při stavbě upravovat (zanedbatelné úpravy provedete jen v případě, pokud použijete jiná serva s jinými rozměry než mají ta doporučená).

Kontrola elektroniky
Ještě před stavbou jsem zapojil a vyzkoušel veškerou elektroniku, jestli funguje tak, jak má.

Výztuhy v přední části trupu
Stavbu jsem zahájil nalepením plastových výztuh v přední části trupu, do kterých se v konečné fázi přišroubuje motorová přepážka s motorem. Lepení doporučuji provést precizně, aby výztuhy pevně držely a byly slepené v celé své ploše s trupem. V této oblasti se rovněž vlepí černé plastové úchyty pro kabinu. Pro lepení výše uvedených dílů jsem použil vteřinové lepidlo a aktivátor.

Serva pro směrovku a výškovku
Dalšími kroky byla instalace serv pro směrovku (současně ovládá také ostruhové kolo) a výškovku do polovin trupu. Pro kabel serva bylo nutné v předpřipraveném otvoru vytvořit malý výřez, aby jím bylo možné prostrčit kabely dovnitř trupu. Jinak nebylo pro použitá serva nutné nijak otvory upravovat. Vše sedlo tak, jako by to výrobce právě pro tento typ serv konstruoval. Pro lepení jak serv tak i kabelů jsem použil tavnou pistoli.
Na bok trupu jsem přilepil také bowdeny pro táhla směrovky, ostruhového kola a výškovky. V tomto případě mi posloužilo vteřinové lepidlo s aktivátorem.

Matice pro upevnění křídla
Jako další jsem slepil obě matice pro upevnění křídla. Každá matice se totiž skládá ze dvou polovin, které se do sebe zacvaknou, čímž je dána vzájemná poloha závitů na obou polovinách. Nejdříve jsem si zkusil každou matici spojit bez lepidla a zašroubovat šrouby, a když vše pasovalo, rozdělal jsem ji, namazal vteřinovým lepidlem, znovu spojil a postříkal aktivátorem. Je potřeba dát si pozor, aby se lepidlo nedostalo do závitu (pak by bylo nutné závitníkem závit protáhnout).
Když byly matice slepené, vlepil jsem je obě do jedné poloviny trupu. Tentokrát jsem použil Purex, jehož doba schnutí se pohybuje v minutách a díly se dají po nasazení ještě bez jakýchkoliv problému vzájemně posunout a případně i zafixovat v požadované poloze. Důvodem použití Purexu byla hloubka výřezů. Nechtěl jsem, aby mi vteřinové lepidlo slepilo matici dříve, než ji nasunu na dno otvoru. Purex má však tu nevýhodu, že při vytvrzování nabobtná, takže je potřeba počítat s tím, že by se v tomto případě mohl dostat do závitů a tím ho znehodnotit. Z tohoto důvodu jsem měl v maticích našroubované šrouby a i přesto jsem po dobu bobtnání kontroloval stav matic a když bylo potřeba, tak jsem přebytečné (nabobtnalé) lepidlo otřel ještě před jeho ztuhnutím.

Vlečný háček
Protože bych do budoucna rád vyzkoušel vlekání větroně, tak jsem rovnou nainstaloval servo pro vlečný háček. Dá se to dodatečně dodělat, ale pokud někdo aspoň trochu uvažuje, že by rád vlekání někdy vyzkoušel, doporučuji vše připravit hned při stavbě, kdy je ke všemu ještě dobrý přístup. Následně to bude vzhledem k prostoru o trochu horší a navíc část, na kterou se servo pro háček připevňuje je stejně potřeba aspoň trochu do trupu přilepit, aby při letu nevypadla, a když se dodatečně tato varianta dodělává, opět bude nutné díl odříznout a vše nainstalovat. Nejhorší asi bude protáhnout kabel od serva, protože mezi slepenými polovinami trupu je minimum místa. Kdo o vlekání vůbec neuvažuje, ať klidně díl do trupu přilepí.
Servo a jeho kabel jsem lepil tavnou pistolí a celý díl se servem jsem do trupu lepil Purexem.


Výztuha podvozku
Ještě před slepením obou polovin trupu je nutné do výřezu v jedné polovině vlepit výztuhu pro podvozek. Tato středová část velmi dobře zpevní trup v místě podvozku. To se může hodit při tvrdších přistáních. Výztuhu jsem lepil Purexem.

Lepení trupu
Ještě před lepením polovin trupu jsem si pro lepší přístup nalepil zevnitř na jednu stranu suchý zip pro upevnění přijímače. Samozřejmě také pomocí tavné pistole kabely serv pro směrovku, výškovku a vlečný háček. Před vlastním lepením jsem vyzkoušel „nasucho“ spojit poloviny trupu a zkontroloval, jestli vše sedí tak, jak má. Trup jsem lepil opět Purexem. Vteřinovým lepidlem bych asi moc dobře nestíhal vše řádně namazat a pak ještě ve velmi krátkém čase na sebe půlky přitisknout ve správné pozici. Přece jen je trup dost dlouhý, plochy pro namazání dost velké a také dílů, které se do sebe musí nasunout je více. Při použití vteřinového lepidla je velké riziko, že trup bude nedokonale sesazený. Při stavbě EG Pro jsem trup vteřinovým lepidlem lepil. Sice se to povedlo, ale říkal jsem si, že pro příště bych už tuto variantu nevolil.
Jak už jsem psal, je potřeba při lepení Purexem počítat s jeho nabobtnáním, takže nemazat části až k samému okraji! A hlavně dát opět pozor v okolí matic pro upevnění křídla. Ještě před stavbou jsem v nějaké recenzi četl přesně o tomto problému a i přes upozornění jsem nakonec zjistil, že jsem v této oblasti s lepidlem měl ještě o něco více šetřit. Při vytvrzování se začalo dostávat do závitu, takže jsem asi hodinu trávil kontrolováním průběhu vytvrzování lepidla a nabobtnalé lepidlo utíral. V tomto případě už to nešlo tak jednoduše, jako když jsem lepil matice jen do jedné poloviny. Přístup k maticím byl špatný a šrouby jsem si tam nedovolil už našroubovat, protože bych je nemusel odtamtud dostat a hlavně bych nemohl utírat lepidlo ze spodní strany matic. Při té příležitosti jsem kontroloval a otíral také spoj po vnějším obvodu.

Serva pro ovládání křidélek
Jak už bývá u modelů Multiplex běžné (možná i u jiných výrobců – nemám ale tu zkušenost), tak je nutné křidélka nejdříve na kratších stranách z křídla vyříznout, přičemž vznikne mezi křídlem a vlastním křidélkem mezera asi 1mm. Křidélko následně opatrně rozpohybovat (pant je tvořen asi 1mm silným polystyrenem). Někdo doporučuje rovnou křidélka vyříznout a připevnit je ke křídlům pomocí pantů. U obou modelů (EG Pro a Mentor) jsem ponechal původní řešení, které plní svůj účel a je podle mého názoru dostačující. Ale uznávám, že při použití pantů bude určitě lehčí chod těchto ovládacích prvků.
Vzhledem k použitým servům jsem musel asi o 2mm rozšířit otvor pro serva v křídlech, aby se tam vešlo servo i s nasazenou pákou a nikde nedocházelo k zadrhávání. Z důvodu krátkých kabelů u serv bylo nutné použít prodlužovací kabel o délce 30 cm. Vše jsem do křídla opět přilepil tavnou pistolí.
Pouze páky křidélek byly lepeny vteřinovým lepidlem.

Podvozek
Po namontování pěnových kol o průměru 63mm na podvozek jsem ho připevnil k trupu. Z vnitřní i vnější strany se na trup přilepí další dvě plastové desky podobné té, která je vsazena v trupu. K uchycení jsou k dispozici čtyři šrouby, které procházejí skrz duralový podvozek a všechny tři plastové desky. Matice zapadnou do šestihranných otvorů v plastové desce uvnitř modelu, takže se při dotahování neprotáčejí. Podle mého názoru je konstrukce podvozku na tuto hmotnost modelu velice zdařile vyřešená a vydrží i tvrdší přistání bez známky poškození.
Po záletu jsem ještě vyměnil kola o průměru 63mm za pěnová kola s průměrem 90mm. Kola dodaná ve stavebnici stačila pro start z udržovaného travnatého letiště, ale přišla mi k modelu celkem malá a později jsem začal lítat na letišti, které je sice také udržované, ale povrch je trochu více nerovný.

Ocasní plochy
Směrovku je stejně jako křidélka nutné nejprve proříznou a rozhýbat. Výškovku stačí pouze rozhýbat. Na obě ovládací plochy se následně nalepí páky pro ovládání. Dalším krokem je obě části nalepit na trup. Je třeba dbát, aby byla výškovka kolmá na směrovku a rovnoběžná s křídlem. Vše celkem pěkně sedí, takže není velký problém tyto parametry dodržet, ale i přesto je nutné vše kontrolovat, protože křivě se to samozřejmě nalepit dá. Obě části jsem lepil pomocí vteřinového lepidla a následně nastříkal aktivátorem.

Ostruhové kolo
Podle návodu jsem poskládal ostruhové kolo, které se lepí na spodní stranu až po instalaci ocasních ploch.



Kabina
Pro její uchycení je nutné do proříznutých otvorů vlepit černé plastové pásky s otvorem, které zapadnou do plastových úchytů v trupu.

Křídlo
Pro přepravu a skladování je výhodou, že křídlo je dělené. K trupu se připevňuje pomocí dvou šroubů a drží opravdu dobře. Díky uhlíkové trubce je i dostatečně tuhé a ve vzduchu jsem nepozoroval, že by se při nějakém manévru prohýbalo, tak jak je to např. u Easy Glidera obvyklé. Vzhledem k osazení dvěma servi, je možné využít křidélka také jako klapky.

Montáž motoru
Před montáží motoru mi to nedalo a složil jsem si celý model dohromady.
Motor se přidělává do motorového plastového lože šrouby a v motorové přepážce se nastaví pomocí dalších stavěcích šroubů vyosení motoru, které je uvedené v návodu ke stavbě. Přepážka s motorem se následně pomocí dvou šroubů připevní do bočních výztuh v přední části trupu (obr.30).
Jak už jsem zmínil výše, tak jsem původně plánovaným motor Turnigy vyměnil za motor AXI. Důvodem bylo, že po montáži motoru a jeho roztočení na plný plyn (bez vrtule) celý model začal vibrovat. Když jsem namontoval vrtuli a přidal plyn asi na ¾, vibrace byly ještě silnější a netrvalo ani 5 vteřin a došlo k překroucení hřídelky motoru. Rozhodl jsem se, že motor nebudu opravovat a dávat zpět, ale koupím kvalitní motor AXI, kterým model osadím. Po montáži tohoto motoru a opakovaném testu jak bez vrtule, tak i s ní se nic podobného neopakovalo a chod byl klidný i na plný plyn.

Osazení elektronikou
Pro elektroniku je v trupu dostatek místa, takže si ji každý může podle své libosti rozmístit. Jen by měl dbát na to, aby mu vycházelo těžiště podle přiloženého návodu (85mm od náběžné hrany). V mém modelu je sada baterií pro napájení přijímače umístěna v přední části trupu nedaleko regulátoru. Na čtyřčlánkové baterii pro pohon jsem nalepil dva pásky suchého zipu a zasouvám ji do otvoru v trupu asi 5mm od zadní stěny. Na dně trupu jsou přilepené také pásky suchého zipu, pomocí kterých baterie v trupu drží. Za několik letů, které jsem provedl, se mi zatím nestalo, že by se baterie při letu nebo nějakém tom výkrutu posunula a rozvážila model.

Povrchová úprava
Rozhodl jsem se, že nezachovám pro Mentora klasickou kombinaci barev (červená a bílá), ale udělám ho v netradičním barevném provedení. Nafotil jsem tedy model ze všech stran ještě nenabarvený a zadal úkol dceři (4 roky) a její sestřenici (8let), aby letadlo na fotkách vybarvily a udělaly několik návrhů barevného provedení. Pro děti to byl velmi zajímavý úkol, a kdybych je nevyhnal asi po hodině a půl do postele, tak by snad ani nešly spát a stále by vybarvovaly. Na začátku jsem jim řekl, aby kombinovaly modrou a žlutou barvu, protože jsem je měl k dispozici. Po vytvoření několika návrhů jsme nakonec udělali to, co je vidět na fotkách. Myslím, že se jim to povedlo.
Co se týká barvy, tak jsem na křídla použil barvu ve spreji, kterou jsem koupil v modelářské prodejně a která je určená přímo pro EPP. Tato barva mi ale nestačila na celý model a také nedržela na povrchu podle mých představ, tak jsem se rozhodl na zbývající plochy modelu použít vodou ředitelnou barvu za pár korun, kterou jsem nanášel štětcem. Tato barva držela o něco lépe.
Před barvením jsem samozřejmě všechny plochy odmastil, ale doporučil bych ještě povrch zdrsnit např. smirkovým plátnem.
Později (po záletu) jsem Mentrora doplnil ještě o vrtulový kužel, původně jsem chtěl modrý nebo žlutý, ale nebyl k dispozici, tak jsem zvolil univerzální bílou barvu.

Zálet
Po sestavení Mentora, nabití baterií, nastavení výchylek a otestování funkčnosti ovládání byl připraven k zalétnutí. Přiznám se, že se z mého pohledu jednalo o poměrně velký a těžký model, ze kterého jsem měl respekt. Doposud jsem lítal pouze s EG Pro, takže jeden z rozdílů spočíval také ve startu a přistání. Z tohoto důvodu jsem se i tentokrát rozhodl pro ponechání záletu zkušenějším modelářem.
Start byl z travnatého letiště a proběhl hladce. Následovalo lehké dotrimování, asi 5 minut letu a úspěšné přistání.

Závěr
Mentor se ve vzduchu chová opravdu stabilně a nezáludně a na výše uvedenou baterii vydrží létat přibližně 9 minut (většinu letu okolo ¾ plynu). Zvládá základy akrobacie a vzhledem k barevnému provedení je ve vzduchu velmi dobře čitelná jeho poloha.
Někde jsem se dočetl, že se hodí také pro začátečníky, ale já osobně bych ho jako úplně první model s čistým svědomím nedoporučil, ale věřím tomu, že se najdou jedinci, kteří ho jako první model zvládnou.
Na zimu bych ho rád dovybavil lyžemi a také mě lákají plováky. Co bych také rád vyzkoušel je vlekání větroně. K tomu ale ještě potřebuju dopilovat hlavně starty.

Poznámka: Kdyby někdo měl zájem k této recenzi více fotek s komentářem, nalezne to tady: http://www.rchouby.cz/index.php?cl=5/Mentor


Přílohy:
08.jpg
08.jpg [ 65.42 KiB | Zobrazeno 2314 krát ]
07.jpg
07.jpg [ 107.01 KiB | Zobrazeno 2314 krát ]
06.jpg
06.jpg [ 61.22 KiB | Zobrazeno 2314 krát ]
04.jpg
04.jpg [ 66.94 KiB | Zobrazeno 2314 krát ]
03.jpg
03.jpg [ 83.06 KiB | Zobrazeno 2314 krát ]

_________________
Optic 6 - 2,4GHz, Easy Glider Pro, Mentor, Extra 300
Offline
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
 Stránka 1 z 1 [ Příspěvek: 1 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

cron
TOPlist