Právě je 27 črc 2024 08:48

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




 Stránka 2 z 2 [ Příspěvků: 15 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: RC modely lodí s parním reaktivním pohonem (Pop-Pop engi
PříspěvekNapsal: 21 lis 2023 17:36 
Nováček

Registrován: 20 lis 2023 23:09
Příspěvky: 5
Leone, to řízení je můj výmysl, byl jsem tehdy na neschopence a to se pak vymýšlí! Je to ale jen takový pokus, jestli si puf puf pohon nechá něco takového vůbec líbit. Navíc servo by to asi neutáhlo, kulisy se otáčejí poměrně těžko. Taky orientace celého vehementu placatostí proti směru plavby není to pravé ořechové. Ale určitě by nebyl problém upravit řízení tak, aby bylo hranou po směru a nekladlo tak zbytečně odpor.
Rex: Netěsnost membránového kotlíku je problém, proto jsou poslední kotlíky letované natvrdo stříbrem. Napřed jsem se pokoušel sehnat cín s co nejvyšší teplotou tavení, ale ani to nepomohlo. Vždycky to nakonec někde (po obvodu kotlíku) povolilo. Nicméně i naprasklý kotlík byl schopen většinou ještě fungovat.

Šestitrubkový pohon z videa Rychlík se chová zvláštně, napřed, po zapálení lihového kahanu, pluje poměrně pomalu, až se nakonec zastaví úplně, dvě minuty stojí, přičemž jsou stále patrny vlnky od vibrací kolem trupu a najednou se raketově rozjede, což vydrží na tři kolečka kolem bazénu. Pak se všechno opakuje.
Na téhle verzi jsem si chtěl vyzkoušet teorii, že jako každý tepelný stroj potřebuje pro pořádný výkon maximalizovat výměnu energie. Proto 8 trubiček 3mm, kvůli efektivnímu chlazení expandované páry.
Zákonitosti stabilní funkce puf puf se mi zatím odhalit nepodařilo.


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC modely lodí s parním reaktivním pohonem (Pop-Pop engi
PříspěvekNapsal: 21 lis 2023 19:27 
Nováček

Registrován: 20 lis 2023 23:09
Příspěvky: 5
rasil píše:
Ahoj, také jsem u pokusů s puf-puf strávil asi dva měsíce. Snažil jsem se zvýšit výkon tohoto systému, ale marně.
Jako zde - https://www.youtube.com/watch?v=a9tMjCwP-yI
Ale ve velikosti jsem se dostal k 30 cm a zjistil skoro přímou úměru ve výkonu k velikosti, bohužel čím větší kotlík, tím větší hluk a menší výkon :roll:

Naopak, pro vyšší výkon je potřeba malý objem kotlíku, je to v podstatě rezonátor, ne kotel. Snažím se vždycky o co nejmenší kotlík, jak to jen zaústění trubiček dovoluje. Nejčastěji používám měděnou trubku 15mm, délky jen podle počtu připojených trubiček.


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC modely lodí s parním reaktivním pohonem (Pop-Pop engi
PříspěvekNapsal: 23 lis 2023 23:40 
Nováček

Registrován: 20 lis 2023 23:09
Příspěvky: 5
Ještě přikládám detail toho řízení, vyhrabal jsem loďku ze sklepa lehce okousanou od myší a s prorezavělým kotlíkem...
Jen pro informaci, délka trubiček zespodu loďky, tedy toho, co je vidět na obrázku, je 15cm po desku řízení. Koncovky vedoucí z desky jsou nutné, jen s otvory to vůbec netáhlo.


Přílohy:
P1190240.JPG
P1190240.JPG [ 115.03 KiB | Zobrazeno 423 krát ]
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC modely lodí s parním reaktivním pohonem (Pop-Pop engi
PříspěvekNapsal: 24 lis 2023 11:48 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 06 črc 2022 07:37
Příspěvky: 1124
Bydliště: Nové Město nad Metují
Díky, tenhle detail mi k pochopení funkce docela chyběl, dost mi to vrtalo hlavou, jak je to ovládání a revers vlastně přes ty trubičky zařízené ;)



_________________
Pro FPV Air Combat se hledají hráči z řad FPV modelářů. Přidejte se i vy na MAPU CZ/SK PILOTŮ, pokud máte o tuto adrenalinovou disciplínu zájem, i pokud stavbu svého prvního Combat modelu teprve zvažujete 8-) (Pro přidání pište SEM)
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC modely lodí s parním reaktivním pohonem (Pop-Pop engi
PříspěvekNapsal: 25 lis 2023 18:50 
Nováček

Registrován: 20 lis 2023 23:09
Příspěvky: 5
V těch kruhových kulisách je vypilován fazolovitý otvor, který propojuje pootočením kulisy patřičné vývody.
Má to výhodu, že ventil nikdy není zavřený, k přehození směrů dochází plynule, takže se dá natočit i do střední polohy "neutrál", kdy jde výkon do obou směrů, rychlost jde řídit plynule.

Ještě si dovolím pro zajímavost odkaz na video, kdy loďka sice ještě neměla přidělané řízení, ale díky inovovanému pohonu :D (optimalizovaný "motor" z pivní plechovky) dosahuje dost dobrého výkonu.

Optimalizace se sestává z kotlíku obráceně, tedy membránou k ohni, trubičky vedou od kotlíku nejprve vzhůru (důležitý detail !), potom se stáčejí nejkratší cestou pod trup, kudy vedou většinou své délky, čímž je dosaženo jejich lepšího chlazení.
Všimněte si na videu asi v půlce, když loďka proplouvá kolem sprchy, oranžového plamínku, který vyprskne na okraji kotlíku. To povolil cín, ve "švu" vznikla asi centimetrová prasklina. Ale pracuje to pořád dál! :o


Offline
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
 Stránka 2 z 2 [ Příspěvků: 15 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

cron
TOPlist