Právě je 20 dub 2024 10:20

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




 Stránka 1 z 6 [ Příspěvků: 52 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: ERO II
PříspěvekNapsal: 09 lis 2013 13:18 
Plodný uživatel

Registrován: 26 srp 2012 18:20
Příspěvky: 290
Bydliště: Lično 121
Tak jsem si objednal svojí první stavebnici ERO II od Vekamodel, abych si vyzkoušel stavbu :) už to mám doma... né že by se mi už EPP nelíbilo, ale konstrukční modely jsou konstrukční modely ;) http://www.vekamodel.cz/historici/ero-ll-skolni-kluzak/
není tu někdo kdo má zkušenosti s potahováním modelů papírem?



_________________
"Dobrý pilot je ten, který dokáže říct Dnes neletím."
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ERO II
PříspěvekNapsal: 09 lis 2013 16:52 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 01 dub 2012 20:36
Příspěvky: 1677
Bydliště: kousek od Náchoda, občas chata Rašovice
Koukám že dost modelářů časem omrzí bubliny a chtějí konstrukční éro.... ale to je dobře, tak to má být ;)
Potahování papírem (přilakování ke kostře) není zrovna nejjednodušší. Dá se tím taky při vypínání potahu celé letadlo, v tvém případě hlavně křídlo a výškovka, pěkně pokroutit.
-Hotovou kostru opatrně přebrousit jemným brusným papírem, ofoukat od prachu.
-Celou kostru v místech kde bude přilepený potah natřít naředěným lakem (je potřeba odzkoušet, tipoval bych 2díly laku, 1díl ředidla, ale nevím přesně dělám to podle citu) a myslím, že je skoro jedno jakým lakem, jestli zapon, napínací, lepící. Používám většínou zapon, jelikož ho mám zatím nejvíc :lol:
-Po zaschnutí laku opět přebrousit jemným smirkem dohladka. Obrousit ,,chlupy,, balzy které vznikly po zaschnutí laku.
-Opět vylakovat, klidně zase stejnou hustotou, u takového letadla je každý gram navíc zbytečný. Po zaschnutí už by měl být povrch hladký, NEBROUSIT.
-Přiložit pruh papíru ke konstrukci (o něco málo větší než potahovaná plocha) hladkou stranou nahoru a přilakovat lepícím lakem (opět rozumně naředěným) skrz papír ke konstrukci. Začnout odprostřed ke krajům a snažit se mít papír napnutý.
-Zařítnout přebytečný papír, popřípadě přehnout za roh a přilakovat. U barevných je znát více vrstev na sobě-tmavší místa.
-Vylakovat napínacím lakem-rozumně řídkým a nejlépe v šabloně aby se nepokroutila kostra. Dal bych tak dvě vrstvy.
-Nakonec vylakovat zaponem a nechat v šabloně lakovaný díl ,,vyzrát,, prý až 14dní, ale popravdě to jsem si jen přečetl, ale snad nikdy nedělal...
Pokud jsem na něco zapoměl, můžete mě opravit.
Zrovna nejjednodušší způsob potahování to není a je dost pracný a časově náročný.



_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho, co dělám...
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ERO II
PříspěvekNapsal: 09 lis 2013 17:04 
Plodný uživatel

Registrován: 26 srp 2012 18:20
Příspěvky: 290
Bydliště: Lično 121
Díky moc za rady.. no tak to jsem zvědav jak to dopadne :mrgreen:



_________________
"Dobrý pilot je ten, který dokáže říct Dnes neletím."
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ERO II
PříspěvekNapsal: 09 lis 2013 17:24 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 01 dub 2012 20:36
Příspěvky: 1677
Bydliště: kousek od Náchoda, občas chata Rašovice
Právě jsem prohlížel fotky modelu-úprava pro RC. Docela mě dostalo jak pěkně a jednoduše je vybavení našlapané :lol: v trupu. Nejdřív jsem čekal nějaký elektromotor, ale to by se fakt nehodilo.
Má to udělaný pěkně v retro stylu, jednoduchá a líbivá povrchovka.
Potažené to bude určitě vliesem. Tam je drobný rozdíl od papíru, že se dá vypínat teplem (není potřeba lakovat napínacím lakem, nebo alespoň ne tolikrát) např fénem, ale pozor nepropálit díru :twisted: a pokroutit kostra při neopatrnosti půjde tímto způsobem taky. Nidky jsem s ním moc nedělal, nějak mi práce s tímto materiálem nesedla, ale asi bude mít lepší vlastnosti než papír.
Nakonec je ale stejně potřeba impregnovat zaponem proti vlhkosti.
Myslím ale, že stránkách vekamodel bude postup potahování popsaný.



_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho, co dělám...
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ERO II
PříspěvekNapsal: 09 lis 2013 18:17 
Plodný uživatel

Registrován: 26 srp 2012 18:20
Příspěvky: 290
Bydliště: Lično 121
Tojo, já to asi nechám na neřízené.. budu rád když to zvládnu postavit :) no,ještě něco počtu na internetu o tomto materiálu :)



_________________
"Dobrý pilot je ten, který dokáže říct Dnes neletím."
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ERO II
PříspěvekNapsal: 25 lis 2013 18:55 
Plodný uživatel

Registrován: 26 srp 2012 18:20
Příspěvky: 290
Bydliště: Lično 121
Tak po nějaké době co jsem konečně koupil věci ke stavbě (lepidlo,lak atd.) mám slepený trup a výškovku :) přes týden se asi budu připravovat na křídlo a o víkendu ho slepím ;) jsem opravdu zvědavý na potahování,toho se bojím nejvíc :roll: :(



_________________
"Dobrý pilot je ten, který dokáže říct Dnes neletím."
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ERO II
PříspěvekNapsal: 25 lis 2013 22:28 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 01 dub 2012 20:36
Příspěvky: 1677
Bydliště: kousek od Náchoda, občas chata Rašovice
Tak se pak pochlub a dej sem foto ze stavby ;)
Já teď modelařinu silně flákám, nějak do toho není chuť a nálada, tak alespoň někdo staví 8-)



_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho, co dělám...
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ERO II
PříspěvekNapsal: 25 lis 2013 23:13 
Plodný uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 21 led 2012 16:55
Příspěvky: 377
Bydliště: Šternberk
Tak já ještě potahoval i lepidlem rozpustným ve vodě. Má to nepatrnou výhodu, že při lakování vypínacím lakem, tento nerozpustí lepící lak a celý potah někde nepovolí. Je na to i víc času a člověk má čas si to při lepení hezky předvypnout rukama přibližně stejnoměrně. Taky záleží na papíru. Co si pamatuju tak různé (japan, modelspan, mikalenta) papíry se vypínaly různě, podle směru vláken. Taky má papír rub a líc. Ale není to žádná tragedie, jde to potáhnout úplně v pohodě. Taky pro úsporu se dá koupit jen bílý papír a ten si obarvit. Mikalenta by měla být jako, že nic moc kvalita, ale i s ní jsme zamlada lítali jak draci a na větší modely se dávalo víc vrstev vlákny do kříže.



_________________
Každý modelář se stane pilotem. Pokud se mu to nepodaří, zůstane modelářem navždy. http://www.rcalbum.com/index.php?sum=1782&amode=
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ERO II
PříspěvekNapsal: 25 pro 2013 16:06 
Plodný uživatel

Registrován: 26 srp 2012 18:20
Příspěvky: 290
Bydliště: Lično 121
Tak po delší pauze, co jsem nestavěl, teda stavěl,ale jiné éro :D jsem dnes začal křídlo, do večera ho asi dodělám, uvidím jak zaschne lepidlo .... pak všechno vybrousím a připravím k potahu :)



_________________
"Dobrý pilot je ten, který dokáže říct Dnes neletím."
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ERO II
PříspěvekNapsal: 16 led 2014 19:30 
Plodný uživatel

Registrován: 26 srp 2012 18:20
Příspěvky: 290
Bydliště: Lično 121
Tak se omlouvám že jsem se dlouho neozval,ale dnes jsem se konečně dokopal k potahování vliesem.. ze začátku jsem měl z tohohle největší strach,ale časem se ukázalo že to zas není taková věda... potáhl jsem si výškovku, už od začátku jsem počítal s tím že se projeví to,že jsem to v životě nedělal a nebude to dokonalé,ale lítat by to snad mělo.. jsem rád že mě to nakoplo dodělat křídlo a už z toho nemám obavy ;) ;) to snad dolepím o víkendu .. dlouho jsem ale nelepil protože leden je ve škole uplně na houby.. pololetní písemky snad každý den nějaká,v horším případě ze všech předmětů za den najednou...



_________________
"Dobrý pilot je ten, který dokáže říct Dnes neletím."
Offline
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
 Stránka 1 z 6 [ Příspěvků: 52 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

cron
TOPlist