Právě je 19 dub 2024 11:14

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




 Stránka 1 z 2 [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Multiplex Fox
PříspěvekNapsal: 13 čer 2012 21:51 
Zkušený

Registrován: 10 čer 2011 14:00
Příspěvky: 825
FOX

Obrázek


Úvod:
Tohle letadélko jsem si už pořídil před časem a to postupně ve dvou kusech. V originále je to jednoduché házedlo pro děti, ale jde lehce předělat na RC řízené.

Stavebnice
cena: 290,- Kč
Letadélko lze zakoupit do 290 Kč v různých barevných provedeních (třeba zde ).
Sestavení je velice jednoduché. V igelitovém pytlíku jsou jen 3 díly (trup s kabinkou, křídlo a výškovka). Pokud byste to využili jen jako házedlo, pak stačí jen zasunout křídla a výškovku do trupu a jít si házet. Pro RC létání je vhodné jejich usazení ještě pojistit lepidlem.

Možné varianty použití

Házedlo
O házedle jsem už trochu napsal. V podstatě lze házet jako šipku nebo hodem za křídlo poslat do výšky. Pokud to bude lítat nějak podivně, tak je potřeba zkontrolovat vyvážení a přidat do předu nebo na ocas zátěž. Těžiště je zhruba 4cm od náběžné hrany křídla.

Bezmotorové letadélko
Pokud se rozhodnete stavět bez motoru, pak váhu letadla nejspíš udržíte do 50g. Takové letadélko lze využít buď jako řízené házedlo, vytahovat ho na gumicuku nebo jiným letadlem nebo pro lítání na svahu.

Motorové letadélko
Tady se dostávám ke kategorii, kterou používám já. Na prvního foxe, kterého jsem dal dohromady jsem využil nevyužitou elektroniku co jsem měl doma. Tím se také váha dostala nad obvykle udávanou max. hranici 150g.
Můj fox váží 182g, ale lítá dobře. Klidně bych mu naložil i až 220g, ale chtělo by to mnohem výkonnější motor a byla by to spíš už stíhačka. Čím menší váha, tím líp model plachtí. Se 182g a plošným zatížením 56g/dm2 to už moc neplachtí a bez motoru klesá pod úhlem 20°. Také pádová rychlost je vyšší a je potřeba většinu času lítat pod motorem.

Parametry:
rozpětí: 50cm
délka: 50cm
váha: 182g
motor: FC 28-05 2840Kv
regulátor: Mystery 20A
baterie: Ray 2S 850mAh
serva: 2x HXT 900
přijímač: Assan X8R4


Měřené veličiny:
Příkon pohonu: 55W
Odběr: 8A

Jelikož jsem doposud neměl letadlo schopné startu ze sněhu, rozhodl jsem se postavit ještě foxe č.2 s tlačným motorem. Zároveň jsem chtěl váhu stlačit hodně dolu, tak jsem pořídil lehčí komponenty. Zatím jsem s ním ale ze sněhu nestartoval, jelikož jsem ho před zimou tak nějak dostal do divně létavého stavu a pak rozebral kvůli vyztužení křídel, která se jinak za letu dost prohýbala.

Parametry:
rozpětí: 50cm
délka: 50cm
váha: 112g
motor: Turnigy 1230,4500kV
regulátor: Mystery 12A
baterie: Hyperion 2S 460mAh G3
serva: 2x HXT 500
přijímač: Assan X8R4

Foxe na minidmychadlo jsem už nestavěl, jelikož bych jich měl už moc.
Momentálně mám oba foxe v opravě, ale předtím lítali pěkně. Kamarádi si také nějaké postavili, tak uděláme foxí letku.

Pár fotek na závěr:
Obrázek
Obrázek
Obrázek


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Multiplex Fox
PříspěvekNapsal: 18 zář 2012 21:04 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 01 dub 2012 20:36
Příspěvky: 1676
Bydliště: kousek od Náchoda, občas chata Rašovice
Mám Bolta od Pelikána, je to až na nějaké detaily totožné letadélko, má rozpětí 600mm, chystám se ho v průběhu času omotorovat a hurá do vzduchu...
Teď mi létá jako házedlo a těžiště mi vychází za polovinu křídla, odhadem tak do 60-65%
Přijde mi to dost vzadu, tak se chci zeptat na tvé zkušenosti s polohou těžiště, kam zhruba vychází???



_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho, co dělám...
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Multiplex Fox
PříspěvekNapsal: 19 zář 2012 11:18 
Zkušený

Registrován: 10 čer 2011 14:00
Příspěvky: 825
Na Foxovi to vychází zhruba v té 1/3 křídla. U toho Bolta to může být třeba krapek jinak... pokud ti to v tom nastavení v 60% lítá jako házedlo dobře, tak to tak nech. No a nebo si to můžeš zkusit vypočítat pomocí programu WinLaengs4 a uvidíš, jak ti to vyjde:
http://home.arcor.de/d_meissner/schwerp.htm


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Multiplex Fox
PříspěvekNapsal: 19 zář 2012 12:06 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 01 dub 2012 20:36
Příspěvky: 1676
Bydliště: kousek od Náchoda, občas chata Rašovice
zdekar píše:
Na Foxovi to vychází zhruba v té 1/3 křídla. U toho Bolta to může být třeba krapek jinak... pokud ti to v tom nastavení v 60% lítá jako házedlo dobře, tak to tak nech. No a nebo si to můžeš zkusit vypočítat pomocí programu WinLaengs4 a uvidíš, jak ti to vyjde:
http://home.arcor.de/d_meissner/schwerp.htm


Program by to možná vypočítal, ale na mě je to vyšší dívčí... :lol:
Než začnu přestavovat, ještě vše pořádně odzkouším, budu se snažit zachovat těžiště kde vyjde a popřípadě to snad půjde doladit polohou baterie.



_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho, co dělám...
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Multiplex Fox
PříspěvekNapsal: 30 zář 2012 21:32 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 01 dub 2012 20:36
Příspěvky: 1676
Bydliště: kousek od Náchoda, občas chata Rašovice
Přestavbu Bolta jsem úspěšně dokončil a éro dnes zalétal.... lítá to nad očekávání dobře, jen jsem zlehka dotrimoval a je to :)
Zbavil jsem se zbytečné zátěže-zkrášlovací samolepy, ocelová kulička pod kabinkou a ušetřil 14gramů :!:
Letová je s baterií 2S 350mAh rovných 100gramů a ještě by šlo trochu ubrat-zkrátit zbytečně dlouhé kablíky k servům a k reglu, ale už to lítá tak se v tom hrabat nebudu 8-)
Těžiště jsem dal na nějakých cca 35-40% hloubky a funguje to...
Řízené jsou K,V,M ale furt při lítání používám podvědomně směrovku, nějak si nemůžu zvyknout že ji tam nemám.
Příloha:
P9300188.JPG
P9300188.JPG [ 20.61 KiB | Zobrazeno 6668 krát ]

Příloha:
P9300189.JPG
P9300189.JPG [ 22.25 KiB | Zobrazeno 6668 krát ]



_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho, co dělám...
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Multiplex Fox
PříspěvekNapsal: 08 lis 2012 23:45 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 01 dub 2012 20:36
Příspěvky: 1676
Bydliště: kousek od Náchoda, občas chata Rašovice
Namontoval jsem na Bolta o dost větší vrtuli, GWS 6x3 (a ještě by motor utáhnul o palec větší) a je z toho celkem slušný mini hotliner :lol: :lol: :lol:
Nakonec i s tímto létám na zahradě mezi domy, hlavně tedy dost vysoko nad domy a je to dost dobrý adrenalin....



_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho, co dělám...
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Multiplex Fox
PříspěvekNapsal: 22 lis 2012 14:12 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 01 dub 2012 20:36
Příspěvky: 1676
Bydliště: kousek od Náchoda, občas chata Rašovice
zdekar píše:
Na Foxovi to vychází zhruba v té 1/3 křídla. U toho Bolta to může být třeba krapek jinak... pokud ti to v tom nastavení v 60% lítá jako házedlo dobře, tak to tak nech. No a nebo si to můžeš zkusit vypočítat pomocí programu WinLaengs4 a uvidíš, jak ti to vyjde:
http://home.arcor.de/d_meissner/schwerp.htm


Neřeším teď těžiště na Boltu, tam to dobře dopadlo odhadem :lol:
Potřeboval bych ale poradit.... Našel jse nějaký program na výpočet, nevím jaký, ale ten z odkazu to asi nebude, nevadí :!:
Potřebuju vypočítat polohu těžiště na modelu alá MaxiSwift, prostě samokřídlo, kde jsou elevony mimo křídlo. Jak je mám do výpočtu zadat a nebo je mám vynechat jako by tam nebyly?????
Když je ,,vynechám,, tak to bude zase nepřesné.... co s tím?



_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho, co dělám...
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Multiplex Fox
PříspěvekNapsal: 23 lis 2012 11:04 
Zkušený

Registrován: 10 čer 2011 14:00
Příspěvky: 825
Tak délku samokřídla prodluž o přepočtenou délku těch elevonů... no jak bych to vysvětlil... pokud elevon pokrývá celé rozpětí, tak jej započti celý... pokud je jen do poloviny rozpětí, tak celé samokřídlo prodluž jen o polovinu délky toho elevonu. Tak by to mělo být jednoduché pro zadání hodnot a výsledek by mohl být v celku přesný. I těžiště na samokřídle má určitou toleranci, takže ti vyjde v nějakém rozsahu a po záletu kdyžtak dovážíš. :)


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Multiplex Fox
PříspěvekNapsal: 23 lis 2012 12:44 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 01 dub 2012 20:36
Příspěvky: 1676
Bydliště: kousek od Náchoda, občas chata Rašovice
zdekar píše:
Tak délku samokřídla prodluž o přepočtenou délku těch elevonů... no jak bych to vysvětlil... pokud elevon pokrývá celé rozpětí, tak jej započti celý... pokud je jen do poloviny rozpětí, tak celé samokřídlo prodluž jen o polovinu délky toho elevonu. Tak by to mělo být jednoduché pro zadání hodnot a výsledek by mohl být v celku přesný. I těžiště na samokřídle má určitou toleranci, takže ti vyjde v nějakém rozsahu a po záletu kdyžtak dovážíš. :)


Jo, vysvětlil si to dobře, dneska ě stejná myšlenka taky napadla....
Elevony nejsou po celé šířce, takže dám do výpočtu cca jejich půlku a bude to přesnější :idea:
A dkyž to nevyjde, tak budu holt vozit ,,mrtvou váhu,,



_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho, co dělám...
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Multiplex Fox
PříspěvekNapsal: 29 kvě 2013 22:03 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 01 dub 2012 20:36
Příspěvky: 1676
Bydliště: kousek od Náchoda, občas chata Rašovice
Letos na jaře jsem se chtěl Bolta zbavit (prodat, ne zlikvidovat :lol: ) ale osud tomu chtěl jinak a letadélko mi zůstalo doma. Odešlo servo výškovky (proklínané GO-3,7 po dvou vylétaných baterkách) a tak nějak o něj nebyl zájem.... už jsem měl i vymyšlené, kam použiju motor a ostatní ,,vnitřnosti,,

Asi před 14ti dny jsem ale objevil ve výprodeji docela schopný 3článek (původně lítal 2S Li-Po), jak velikostně tak vahou a hned mě napadlo, že ho nějak nacpu do Bolta a trochu ho zrychlím :lol:

Po úpravách vnitřku trupu aby se vše vešlo jak má, jsem ho byl dnes mezi dešti navečer hodit....
A dobrý :!: docela hukot když letí naplno kolem :lol: ložiska jsou v háji :lol: :lol: ten motor už vydržel neuvěřitelný věci.

Letadlo ztěžklo ze 100 na 119gramů a jenom mu to prospělo, létá lépe, je mnohem rychlejší a přijde mi, že se i líp řídí. Mám z něj radost, konečně něco malého, levného, nenáročného do auta....



_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho, co dělám...
Offline
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
 Stránka 1 z 2 [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

TOPlist