Právě je 19 dub 2024 13:38

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




 Stránka 1 z 1 [ Příspěvků: 8 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: bezpečnost letového provozu, radar v letadle
PříspěvekNapsal: 13 bře 2014 20:47 
Zkušený

Registrován: 19 říj 2013 21:26
Příspěvky: 663
Bydliště: Vysocina
Dnes jsem byl po práci chvilku lítat a přiletěl za mnou ultralight. Navzájem jsme si křídly zamávali a pak se hecovali v lehké akrobacii.Dával jsem si docela odstup, abych nebyl moc blízko něj. Nejblíž to bylo asi 80m a to už jsem měl bobky :shock: :mrgreen: . Asi za 5 minut přelítali dvě L39 pomalou rychlostí asi ve stejné výšce jako já a 200m daleko.Lítají tu v tomhle období docela běžně, dřív to byly JAS 39 Tak by mne zajímalo jestli o mne věděli. Zda se jim může ukázat na radaru model a nebo ne? Taky v mém leteckém koridoru dost často přelítává záchranářský vrtulník co lítá většinou k dálnici D1. Doufám, že se někdy s něčím podobným nestřetnu :lol: , aby měla Nova a Prima co vysílat :lol: Jak je to vůbec s bezpečností letového provozu s modelem? :lol:


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: bezpečnost letového provozu, radar v letadle
PříspěvekNapsal: 13 bře 2014 21:01 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10 čer 2011 13:18
Příspěvky: 1099
Bydliště: Týniště nad Orlicí
Ono je to docela zajímavý. Myslím, že podle zákona by jsi neměl lítat výš jak 150 m a blízko letišt a vojenských objektů. Jinak jak vidím vrtulník nebo nízko letící letadlo, tak se klidím. ;)



_________________
Vteřiňák je dobrý sluha, ale zlý pán.
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: bezpečnost letového provozu, radar v letadle
PříspěvekNapsal: 13 bře 2014 21:06 
Plodný uživatel

Registrován: 26 srp 2012 18:20
Příspěvky: 290
Bydliště: Lično 121
Tohle by mě taky zajímalo ;) lítá tu dost letadel nízko,zároveň často vojenský cvičný vrtulník nebo záchranka,ale taky se radši klidím když něco slyším ve vzduchu :)



_________________
"Dobrý pilot je ten, který dokáže říct Dnes neletím."
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: bezpečnost letového provozu, radar v letadle
PříspěvekNapsal: 13 bře 2014 21:21 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 01 dub 2012 20:36
Příspěvky: 1676
Bydliště: kousek od Náchoda, občas chata Rašovice
Já si myslím, že pokud neměli vizuální kontakt, tak o tobě podle radaru nevěděli. Zase tak velký éro nemáš :mrgreen:
A tady u nás mi přes plochu kam chodím, lítá záchranářský vrtulník když se v Náchodě něco nepovede :mrgreen: ale naštěstí je včas slyšet aby se člověk uklidil. A taky je tu docela dost provoz z nedalekého aeroklubáckého letiště, takže tu občas bývá docela plno :(
Automaticky dávám dospělým érům přednost.



_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho, co dělám...
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: bezpečnost letového provozu, radar v letadle
PříspěvekNapsal: 13 bře 2014 21:59 
Zkušený

Registrován: 19 říj 2013 21:26
Příspěvky: 663
Bydliště: Vysocina
Celkově to bylo hodně zajimavé, já si držel odstup, ul kroužil kolem mně, docela nízko a náklon po křídle tak 80°. Žena s klukem se velice bavili. Ale když proletěly L 39 a tak nízko. To už jsem měl strach. Kdyby mi éro nasál do turbíny tak by to nedopadlo dobře. Příště si dám pozor, ale stejně by neměly stíhačky lítat tak nízko :lol: Jinak letiště mám jedno 8 km pro UL a druhé civilní aeroklubu 13 km a dálnici 3km


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: bezpečnost letového provozu, radar v letadle
PříspěvekNapsal: 13 bře 2014 23:24 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10 čer 2011 13:18
Příspěvky: 1099
Bydliště: Týniště nad Orlicí
Myslím, že jim to tak malý předměty nezobrazí. Přeci jenom modely nejsou o tolik větší než třeba Čáp atp. :D



_________________
Vteřiňák je dobrý sluha, ale zlý pán.
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: bezpečnost letového provozu, radar v letadle
PříspěvekNapsal: 14 bře 2014 13:57 
Zkušený

Registrován: 10 čer 2011 14:00
Příspěvky: 825
Počítej s tím, že oni v té rychlosti a možnostech výhledu, tě nevidí (ani na radaru). Takže pokud se něco blíží v kolizním kurzu, tak to chce slítnout dolů a chvilku si třeba jen tak lítat "kolem hlavy" a nechat je přeletět.

Na našem letišti máme celkem štěstí, že je vidět hodně do dálky kolem dokola a tak když je něco slyšet, tak je to obvykle i vidět odkud kam to letí.

Pokud se v místě lítání setkáváš často s provozem, koukni na tuhle mapku:
http://aisview.rlp.cz/
Je to mapa vzdušných zón, snadno si tak můžeš najít v jakém ohraničeném prostoru se nacházíš a co tam pak můžeš očekávat za provoz.
Naše letiště je v LKTRA57 a 72. Pokud bych to chtěl vzít do detailů, pak se lze ještě podívat na to, co se kdy v tom sektoru bude dneska dít:
http://aup.rlp.cz/
Když to vemu na příkladu http://aup.rlp.cz/data/aup_01092011.htm tak se v tom sektoru LKTRA72 měla konat nějaká OAT činnost mezi 14:00 a 17:45 (OAT je co jsem pochopil něco vojenského, takže šlo čekat průlet stíhaček apd.). Asi né vše se tam ale uvádí.. určitě ne let záchranného vrtulníku, asi ani ne ty ULL nebo rogala apd.

No hlavně by se ale tedy nemělo lítat asi v 5km okruhu kolem letišť a pak bys měl dávat pozor na okolní provoz, nenechat se vyprovokovat k nějakému lítání s ULL a nelítat moc vysoko (ULL může minimálně být ve 150m, jsou ale jedinci co ale to poruší a poletí níž... takže prostě sledovat okolí a případně radši přistát).

Na tom radaru by tě viděli snad jen tehdy, pokud by sis do letadla namontoval nějaký vysílač signálu pro radary, ale nevim jak je to velké a bacha, aby tě pak ty stíhačky nepovažovaly za cvičný cíl. :D


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: bezpečnost letového provozu, radar v letadle
PříspěvekNapsal: 14 bře 2014 19:57 
Zkušený

Registrován: 19 říj 2013 21:26
Příspěvky: 663
Bydliště: Vysocina
To jsou dobré webovky. ;) :P už je mám v oblíbených :mrgreen: Dík za odkaz.Dnes jsem byl opět lítat, dnes přeletěl akorát jeden ULL. Než jsem zareagoval tak byl podemnou :lol: Tady hold lítají přes můj vzdušný prostor hodně nízko :D Jsem 700 m.n.m a nejspíš se jim nechce pořád měnit výšku podle terénu :lol: A to až se pořádně oteplí to pak bude provoz :lol: Budu mít vzdušný slalom. :mrgreen:


Offline
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
 Stránka 1 z 1 [ Příspěvků: 8 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

cron
TOPlist