Právě je 19 dub 2024 07:08

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




 Stránka 3 z 6 [ Příspěvků: 51 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Umožníte zakázat modelaření parlamentem ČR?
PříspěvekNapsal: 15 črc 2022 14:07 
Zkušený
Uživatelský avatar

Registrován: 06 črc 2022 07:37
Příspěvky: 990
Bydliště: Nové Město nad Metují
Někdo tam postoval podobný rozsáhlý výpis nové legislativy jako tady Hrst a modeláři se k tomu postupně vyjadřovali. Protože je tam ale za názor nikdo nešikanuje, tak těch nespokojených tam píše celkem hodně :lol: Vesměs spíš povzdechy, že i když všechny ty registrace a testy sice dělají, tak spíš než na neukázněné magory s koptérami to negativně dopadne na mladou generaci, pro které se tak klasická modelařina stane ještě míň atraktivní.



_________________
Pro FPV Air Combat se hledají hráči z řad FPV modelářů. Přidejte se i vy na MAPU CZ/SK PILOTŮ, pokud máte o tuto adrenalinovou disciplínu zájem, i pokud stavbu svého prvního Combat modelu teprve zvažujete 8-) (Pro přidání pište SEM)
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Umožníte zakázat modelaření parlamentem ČR?
PříspěvekNapsal: 15 črc 2022 19:57 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 01 dub 2012 20:36
Příspěvky: 1676
Bydliště: kousek od Náchoda, občas chata Rašovice
To se dalo čekat, názor lidu bez cenzury!



_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho, co dělám...
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Umožníte zakázat modelaření parlamentem ČR?
PříspěvekNapsal: 16 črc 2022 19:19 
Znalý uživatel

Registrován: 05 črc 2022 21:05
Příspěvky: 59
Zajímavé a je prima, že je někde další necenzurovaná diskuse kolem této problematiky, škoda že schovaná za bránami šmírováním profláknutého FB, kam v dnešní době už moc rozumných lidí nechodí.
Stálo by za to sem dát nějaké tamní zajímavé texty.


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Umožníte zakázat modelaření parlamentem ČR?
PříspěvekNapsal: 18 črc 2022 08:10 
Znalý uživatel

Registrován: 05 črc 2022 21:05
Příspěvky: 59
Dotazníková akce ukončena a výsledky jsou dostupné zde:
https://www.vyplnto.cz/realizovane-pruz ... u-a-snaha/

První dojem po prolítnutí vyhodnocených dat a nahlédnutí do dat surových jsou následující.
1. neorganizovaní modeláři s drtivou převahou 63,5% nevědí vůbec nic o tom co stát na ně chystá
2. poměr organizovaní/neorganizovaní je 1/3,73 takže téměř pouze jenom 1/5 modelářů je organizovaná a zastupováná svazem
3. sněhová koule se nekoná - poslední týden kdy neprobíhala žádná propagace dotazníku bohužel nepřibyli téměř žádní respondenti


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Umožníte zakázat modelaření parlamentem ČR?
PříspěvekNapsal: 18 črc 2022 17:58 
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 01 dub 2012 20:36
Příspěvky: 1676
Bydliště: kousek od Náchoda, občas chata Rašovice
Takže čísla víceméně ukázala co jsme si tak nějak mysleli, ne?



_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho, co dělám...
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Umožníte zakázat modelaření parlamentem ČR?
PříspěvekNapsal: 18 črc 2022 20:08 
Zkušený

Registrován: 06 črc 2022 07:03
Příspěvky: 511
Bydliště: střední EU
Tak pokud hrst v těch třech bodech uvedených výše vyhodnotil ty tři úkoly vytýčene v zadání dotazníku, tak to nevidím moc dobře... :?

1. bod OK, ale to pak o to více platí to co jsem psal zde už dříve viz. viewtopic.php?p=7585#p7585 a vzhledem k výsledkům k bodu 3. se bez změny názorů u těchto viníků informace mezi lidi nedostanou
2. k bodu bych dodal, že většina v dotaznících chce se situaci něco dělat, je ochotna pomoci, ale bohužel skutek utek, vzhledem k výsledkům dle bodu 3.
3. je to špatné, nic mne nenapadá jak rychle a levně informovat těch všech cca 30-35 tis. modelářů

No ale co čekat když jsou pořád i takhle "informovaní" a nestydí se to i veřejně prezentovat... viewtopic.php?p=7636#p7636

Docela mne překvapili výsledky za organizované. :shock:
Doporučuji si je vyfiltrovat. Stačí kliknout na zelenou fajfku u otázky č.12 na řádku "Ano v modelářském klubu-sdružení který je součástí centrálního Svazu modelářů ČR" ;)



_________________
Kostka stěží vysvětlí úsečce a už vůbec ne bodu, že existují i jiné dimenze života, než jsou v tom jejich ... ;-)
Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Umožníte zakázat modelaření parlamentem ČR?
PříspěvekNapsal: 19 črc 2022 12:01 
Znalý uživatel

Registrován: 05 črc 2022 21:05
Příspěvky: 59
Ano je to tak, ty tři body v předchozím postu byli vyhodnocním cílů, které měl průzkum dosánout a výsledek je, jaký je. Poněkud ještě horší je konečný počet vyplněných dotazníku.

Na nějaký obecný trend to je OK, ale popravdě jsem očekával místo jediné stovky, těch stovek několik a nejlépe až někam k té tísícovce. Bohužel nestalo se, což o něčem rovněž svědčí. :?
Neorganizovaní tu sněhovou kouli z kopce roztlačit měli i snahu, ale neroztlačili.
Organizovaní jim v tom intenzívně a masově bránili až tak, že cenzurovali všude a všechno, každičkou zmínku o takové akci až kam jenom jejích kontakty mohli dosáhnout.

Zde moje mise končí, jelikož modeláři sice zájem o nějaké aktivyty na záchranu svého koníčka proklamují, ale ve výsledku se moc do těchto aktivit nezapojili.

Pokud by se toho chtěl někdo ujmout, mám předpřipraveno a mohu dát k dobru ještě toto:
- záměr - kostru na ten velký dotazník,
- seznam institucí na které by měli jednotliví modeláři ale i skupiny začít co nejrychleji a masově psát žádosti o pomoc,
- koncept takového e-mailu či dopisu s žádosti o vysvětlení nečinnosti či o pomoc, mimo veřejnoprávní média která jsem již zmínil, by masově modeláři měli psát poslancům, kteří budou v nejbližší době rozhodovat o novele leteckého zákona a tak jak to tam zatím leží je to pro ně a jejích činnost jedna velká katastrofa...

Uběhli téměř dva dny od zveřejnění výsledků toho průzkumu a na tom jejích svazovém fóru o tom není ani čárečka, natož odkaz na výsledky průzkumu, aby si každy sám za sebe udělal vlastní úsudek.
Asi obavy z jiných názorů než které má nakonec nejspíše jenom pár jedinců někde nahoře. Protože ty názory organizovaných z průzkumu se až tak příliš s těmi oficiálními svazovými moc nekryjí.


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Umožníte zakázat modelaření parlamentem ČR?
PříspěvekNapsal: 20 črc 2022 13:06 
Znalý uživatel

Registrován: 05 črc 2022 21:05
Příspěvky: 59
Doporučím se rovněž přímo zeptat pomoci formuláře v odkazu níže na ÚCL.
Je to jejích opravdu "povedená a vtipná" reakce na aktivity svazu modelářů přímo ve sněmovně po 1. čtení novely leteckého zákona.
POZOR!
Smát se u toho rozhodně nikdo nebudete protože:
- jejích klasický alibisticky a poněkud arogantní přístup trvá a pořád tvrdí my nic to EU
- tvrdí jak jsou na modeláře nadstandardně hodní - nazapomenou zmínít a přiznat, že pouze na ty organizované
- organizovaným - tj. klubům dokonce snížili poplatek za vyřízení žádosti o povolení k činnosti na pouhých 10 000 ,- Kč/klub (původně 25 000) :lol:
- neopoměli si do svazu modelářů rejpnout - evidentně dle nich při společných jednáních svaz nepředkládá a nevyjadřuje své stanovisko a neuplatňuje své připomínky

Na konci tohoto "oficiálního" státního výkřiku "jak je na modeláře stát vlastně hodnej" je ale výzva na "zanechání vzkazu", ;)
viz. jejích tvrzení "Máte nejasnosti? Zanechte nám vzkaz "

Dejte prosím na jejích výzvu a v co nejhojnějším počtu, ale PROSÍM SLUŠNĚ a zeptajte se jich třeba takto:
"Dobrý den, vysvětlete prosím neorganizovaným modelářům, kterých je dle aktuálního průzkumu cca 4-5 x více než těch organizovaných ve svazu jak budou moci provozovat po novelizaci leteckého zákona tj. od r.2023 svého koníčka.
Děkuji p. XY"

Pozor, čeština není mou silnou stránkou a tak si tento navržený text radeji skontrolujte ;)

Pokud někdo máte možnost inzerce na modelářských on-line bazarech či forech, zveřejněte tam prosím obdobnou výzvu od ÚCL modelářům formou inzerátu.

"Kolegové modeláří, ÚCL který chce omezit provozování letecko modelářských aktivit nás všechny vyzýva k našemu vyjádření k problematice doslova takto:
"Máte nejasnosti? Zanechte nám vzkaz"
Dejte prosím na jejích výzvu a učiňte tak v masovém měřítku zde!
..........www.caa........ sem skopírujte celou web adresu s jejích reakci a výzvou viz. níže......... "
https://www.caa.cz/news/aktualni-informace-k-provozu-v-ramci-klubu-a-sdruzeni-leteckych-modelaru-v-cr-s-ohledem-na-pripravu-novely-leteckeho-zakona/#departmentContactForm


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Umožníte zakázat modelaření parlamentem ČR?
PříspěvekNapsal: 23 črc 2022 18:08 
Znalý uživatel

Registrován: 23 črc 2022 17:59
Příspěvky: 78
hrst píše:
Zajímavé a je prima, že je někde další necenzurovaná diskuse kolem této problematiky, škoda že schovaná za bránami šmírováním profláknutého FB, kam v dnešní době už moc rozumných lidí nechodí.
Stálo by za to sem dát nějaké tamní zajímavé texty.


Škoda že se tam už nic dál neděje, je tam 83 komentářů k původnímu postu autora.
Tohle co sem dávám je dle mne z toho to nejzajímavější.

první příspěvek
Oldřich Švábek
15. červenec v 8:19 ·
Dovolím si zde napsat pár řádku k ožehavému tématu "legislativa a modeláři". Třeba to pomůže těm, co za nás bojují v parlamentu.
Jsem modelářem přes 40 let, přes 30let se věnuji i civilnímu letectví. Létat chodíme s kamarády modeláři s modely nad 2kg na modelářské letiště, s těmi menšími (elektro) často na louku za naší vesnicí u polní cesty, kde si sekáme malý plácek a na přilehlém svahu někdy provozujeme házedla.
1. Fakta:
- modelář, který si sám staví modely si je vědom principu létání, rizika provozování modelů a ve většině případů i legislativy
- chápu (s příchodem nových technologií a především schopnostmi autonomních letů) snahu zákonodárců eliminovat vznik incidentů a nehod. Z pohledu pilota civilních letadel to dokonce vítám
- jako zodpovědný modelář jsem prošel kurzem/registrací a na modelech mám svá registrační čísla, tímto mám povědomí o legislativě, stejně jako když dělám řidičák nebo piloťák
2. Tak proč?
- nutíme modeláře k tomu, aby omezovali svou činnost nesmyslným způsobem a nepřeneseme riziko provozování na ně. U auta a letadla to také funguje na principu: "jsi řidič/pilot, máš oprávnění, provozuješ vozidlo/letadlo, jsi si tedy vědom legislativy, takže jsi zodpovědný za to, co způsobíš"
- nepřeneseme povinnost omezení autonomních letů (jde hlavně o drony) na výrobce a povinnost informování o legislativě na prodejce (lepší modelářské obchody to druhé už většinou dělají)
- od 1.1.23 je nutná kategorizace modelů a otevřená kategorie dle EU směrnice je myslím myšlena právě pro modeláře ad bod 1, aby nedošlo k totálnímu znemožnění provozování modelařiny
- chceme nutit modeláře se organizovat v klubech. Jako řidič/pilot také nemusím být v UAMK nebo členem aeroklubu, výhody a nevýhody ať si každý zhodnotí sám
3. Teď ta (má) praxe:
- "bordel" dělají hlavně spotřebitelé dronů za cenu 20tis a výš, kteří z neznalosti a/nebo arogance na legislativu kašlou. To nejsou modeláři, ale spotřebitelé a tuto skupinu omezením pro modeláře stejně neeliminujeme (stejně jako majitele nelegálně držených zbraní)
- na našem plácku se nám za posledních pár let jen 2x stalo, že někdo "prudil". Jednou nerudný "všeználek", podruhé rodič dětí (přišli všichni sáňkovat na přilehlý kopec). Pokaždé se to vyřídilo větou: "jsem modelář, mám oprávnění k provozování modelů i registraci modelů a provozuji je v rámci platné legislativy, klidně zavolejte Policii ČR, ale zbytečný výjezd si budete hradit sám". Ani jeden ji nezavolal. Povětšinou se u nás lidé a děti zastaví, někteří se rádi podívají, někteří i poklábosí a někteří dokonce i modelařinu sami zkusí. A o to nám myslím jde, nebo to vidím špatně?


další autorův post vytržen z kontextu diskuse
Oldřich Švábek
Autor
Já nemám vůbec nic proti SMČR a pokud jsem něco potřeboval, vždy jsme se domluvili. Jde mi o to, že náš parlament místo toho, aby prostě aplikoval EU pravidla tak jak jsou, tak si zjednodušil práci, v prvním čtení odflákl námitky a teď to řeší (i díky SMČR) tak, že místo toho, aby se tomu někdo od nich věnoval, přehodili to de facto na SMČR. Co se mi NELÍBÍ je fakt, že SMČR jedná za sebe a své členy a vůbec si neuvědomuje, že je tady nějaká potenciální základna neorganizovaných, (která mladé modeláře také vychovává) a z těch se později mohou stát právě členové SMČR. Těžko přemluvíte rodiče nebo dítě v kroužku modelařiny na ZŠ aby přistoupil na podmínky členství v SMČR, když vůbec neví, zda ho to bude bavit a bude v modelařině pokračovat. Takže abych to shrnul. Vyjednávání ve smyslu na výjimku a jen s členstvím v SMČR a registrovanou plochou - o tom přece nařízení EU vůbec nemluví. Já jako jednotlivec těžko půjdu do parlamentu, protože na nějakého Švábka tam nikdo není zvědav.
Jsem rád, že SMČR se k tomu nějak postavilo (alespoň někdo), ale vnímám tuto organizaci s jejich možnostmi a sílou vyjednávání v tomto specifickém případě jako orgán zastupující všechny modeláře.


Offline
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Umožníte zakázat modelaření parlamentem ČR?
PříspěvekNapsal: 28 črc 2022 09:06 
Zkušený

Registrován: 06 črc 2022 07:03
Příspěvky: 511
Bydliště: střední EU
ÚCL bude úřadovat
To bude teprve ve sněmovně mela, to se budou šrouby utahovat až na krev.
Nedalo mne to a koukl jsem na svazovou drbnu - vymeteno ani čárečka, úplně a totálně vycenzurováno. :shock:
Evidentně to organizované modeláře vůbec nezajímá co se v oboru využívání vzdušného prostoru děje, natož aby se jich to co by i jen náznakem nějak dotklo.
Jsou to předsi jen přivilegovani modeláří, co s braží letectví a ÚCL nemají lautr nic do činění... :lol:
Prostě pohodička, kouř. 8-)

Ten nabonzovanej FPVčkář je samozřejmě totální vypatlanec a potrestat si rozhodně zaslouži. Ve stávající době je navíc buď totální ignorant, nebo se zde podsouvá spekulace, že je obojí a díky tomu byl vyprovokován a zneužit ...

To že z toho ouřada uděla exemplární případ a zneužije toto pro ještě větší utažení šroubu při aktuální novelizaci leteckého zákona je naprosto jasné.

Z celého případu se rovněž dá krásně vysledovat, jak to zde bude v dohledné době (po novelizaci zákona) fungovat. Státní moc si informační kanály pro uvědomělé občany otestovala a profoukla v extrémním případadu a tím pádem o medializaci rozhodně nemá nouzí.
Teď to už mají připraveno na ostrý provoz... jak se někomu něco nebude pozdávat, občané již ví co a jak dělat...



_________________
Kostka stěží vysvětlí úsečce a už vůbec ne bodu, že existují i jiné dimenze života, než jsou v tom jejich ... ;-)
Offline
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
 Stránka 3 z 6 [ Příspěvků: 51 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

TOPlist